Tunalı Sağlık

Pansuman

Evde yara pansumanı
Pansuman ve Yara Çeşitleri

Yara herhangi bir nedenle deri bütünlüğünün bozulmasına denir.

Yaralar görünümüne, oluş nedenine göre farklı biçimde sınıflandırılır.

Açık Yara: Deri ve deri altı dokuların zarar görmüş olması, değişik boyutlarda zedelenmiş olmasına denir.

İnsityon: Kesici aletlerle açılmış yaralardır. Hastane ortamında oluşturulan kesilerde insityonel yara denir. Vücut eksenine düz olarak oluşan kesilerde daha fazla doku sinir hasarı vardır.

Abrazyon: Sıyrık-aşınma sert bir yüzeye derinin sürtünmesi sonucu oluşan yaralardır.

Hayatın akışı içinde oluşan bu  kazalardan ötürü yaralanmalar ya da ameliyat gerektiren tedaviler sonrası açık yara ya da ameliyat bölgesi enfeksiyonlara açık ve sağlık ciddi düzeyde etkilemeye müsait alanlardır. Her yara için farklı tedavi ve pansuman çizelgesi yapılmalıdır.Pansumanın  amacı yara bölgesini enfeksiyon üreten mikroplardan temizleme, yıkama, örtme işlemi olmalıdır. Pansuman ve yara bakımı bir tıbbi müdahaledir ve konusunda eğitimli yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır.Her aşamasında steril olmasına dikkat edilmesi gereken pansumanlarda kullanılan malzemenin cinsi ve nevi de hasta sağlığını, ve iyileşme sürecini doğrudan etkilemektedir. Pansuman ile belirli mikroplar tamamen iyileşemediğinde amaç bu mikropların çoğalmasını üremesini engellemek olmalı ve pansuman yara durumuna göre belirli aralıkla değiştirilmelidir.

Yara çeşidine göre farklılık gösteren pansuman tiplerinin hepsindeki ortak nokta sterilizasyondur. Pansumanı uygulayacak personelin mutlaka uygulamadan önce ellerini yıkaması ve antiseptik ile dezenfekte etmesi gerekmektedir. Yara tipine göre değişkenlik göstermekle birlikte mutlaka non-steril ve ya steril eldiven kullanılmalıdır. Tek kullanımlık steril malzeme kullanılması da yarayı iyileştirmekte ve enfeksiyon üremesine engel olmaya büyük katkı sağlamaktadır. Kurumumuz ameliyat sonrası yara pansumanı hizmetini Ankara nın tüm ilçelerinde evde uygulamaya yetkilidir. Sağlık Kabini olarak ruhsatlandırılan kurumumuz tüm hemşirelik hizmetlerini yapmaya yetkilidir. Yara bakımı da bu hizmetlerimiz arasında olup yapılan müdahaleler kurumumuz tarafından  kayıt altına alınmakta ve Sağlık Bakanlığı birimlerince denetlenmektedir.

Daha fazla bilgi için bizleri arayabilir

Buraya tıklayarak ya da iletişim formundan mail gönderebilir

ya da 0 312 925 57 27  no lu telefon numaramızı arayabilir siniz .