Tunalı Sağlık

Covid-19 Aşısı

covid 19 aşı

Covid 19 aşısı

 

Covid 19 aşı

Çin’in Wuhan kentinde bir grup hastadaki solunum yolu belirtileri ile yapılan araştırmalar sonucu tanımlanan bir virüstür. Başlangıçta bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edildikten sonra insandan insana bulaşmaya başladı. Tüm ülke genelinde yayıldıktan sonra dünya geneline yayılmaya devam ediyor. Bu virüs Ailesi hayvanlarda ve insanlarda hastalığa neden olabilecek bir çeşittir.

   Covid-19’un Belirtileri

Bilim insanları, kimi hastaların belirtisiz olabileceği belirtilmiş olup bu oran tam olarak bilinememektedir.En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığı olmuştur. Şiddetli hastalarda zatürre ağır solunum yetmezliği böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

Hastaların öksürme hapşırma gibi durumlarda saçılan damlacıkların solunması ile bulaşmaktadır. Yada bu damlacıkların bulunduğu yerlere dokunulduktan sonra el yıkanmadan. Yüz göz burun gibi organlara dokunulması ile ya da ağız yolu ile bu virüs çeşidi alınabilmektedir.

Ülkemizde, salgının başlangıcından bugüne kadar geçen süre de yaklaşık 3 milyon kişi Covid-19 a yakalanmış bu hastalarımızdan yaklaşık 2,8 milyon kadarı iyileşme gösterdi. Maalesef 30 bin kişinin üzerinde hastamızı kaybetmiş bulunmaktayız.

Covid-19 dan nasıl korunabiliriz?

Covid-19 dan basit hijyen ve temizlik kuralları ile korunabiliriz. Covid-19 solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Hasta kişilerin öksürük hapşırık sırasında saçtığı damlacıklara. Doğrudan ya da dolaylı yoldan temas ettiğinizde enfekte olma riskimiz başlar.

Bu riskten kurtulmaz ELİMİZDE;
  • Ellerimizi en az 20 saniye boyunca su ve normal sabun ile yıkamak Yıkayacak durumda olmadığımız zamanlarda ise alkol bazlı el dezenfektanları kullanmak
  • Kalabalık ortamlardan kaçınmak ve maskesiz evden dışarı çıkmamak
  • Kalabalık ortamlara çıkmamız gerekiyor ise maske takmak Ve görüşeceğimiz kişi ile yüz yüze temasta en az 1.5 metre mesafe koymamız gerekir.

Ne kadar dikkat etsekde gözle görülmeyecek kadar küçük ve hızlı yayılan bu virüse maruz kalabilir, enfekte olabiliriz.

Sağlık Bakanlığımız Çin den gelen Coronavac aşısını hızlı bir şekilde uygulamaya başlattı. Önümüzdeki günlerde uygulama yaşı 60 lara kadar düşeceği öngörülmektedir. 2 doz şeklinde uygulanan aşı nın olumlu etkileri azımsanamayacak şekilde görülmektedir.

Diğer aşı çeşitleri olan

  • Biontech-Pfizer den
  • Sputnik V
  • Moderna
  • AstraZeneca

da etkinliği kanıtlanmış önemli aşılardandır. Covid-19 aşısı satışı ve uygulaması Sağlık Bakanlığı Bünyesindeki sağlık kuruluşlarınca ücretsiz uygulanmaya devam ediyor.

Hekim önerisi ile evde ya da işyerlerinizde diğer aşı çeşitlerini uyguluyoruz. Detaylı bilgi için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. Ya da bizlere 0312 925 5727 nolu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir